ציפי היקרה, י"ט בכסלו - כ"ז בכסלו תשל"ז

ציפי היקרה, י"ט בכסלו - כ"ז בכסלו תשל"ז

י"ט בכסלו תשל"ז (11 בדצמבר 1976)

ציפי היקרה,

אני כעת בטוסון, אריזונה, הדומה לבאר שבע אבל יותר גבוהה. הייתי גאה מאוד בדבר התורה שלך ובמאמצייך. הייתי רוצה להיות יותר זמן בבית ואתך כמו אבות אחרים, אבל אני מקווה שתמשיכי לגדול להיות בת תורה אמיתית, כפי שאת עכשיו.

אני מתרוצץ באמריקה, מדבר, ואני יודע שדבריי מגיעים לאנשים רבים – אך לא למספיק אנשים, ומאמציי אינם מספיקים...

דבר תורה מהיר: כשאברהם שלח את אליעזר לקחת אישה ליצחק, הוא התנה רק שהאישה תהיה מארץ מולדתו. אבל כשאליעזר הגיע לארם נהריים, הוא פתאום הוסיף תנאי חדש: שתגיש לו ולבהמותיו מים וכו'. למה? התשובה היא שאברהם היה צדיק, שסמך על אנשים,

והניח שאם בת באה ממשפחה מיוחסת, היא טובה "אוטומטית". אך אליעזר היה אדם בעל ניסיון חיים. הוא ידע שלא כל מי שמגיע מבית טוב הוא טוב... ייחוס אינו מספיק. כל אחד מאתנו צריך לעבוד בעצמו. אל תסמכי על ההורים שלך. אין ודאות שתהיי טובה רק משום שיש לך הורים טובים. ואם מתברר שהורייך לא טובים, אל תיתני לזה לעמוד בדרכך. את היי טובה.

כ"ז בכסלו תשל"ז (19 בדצמבר 1976)

ציפי היקרה,

אמנם רק חנוכה ועדיין לא פורים, אבל כבר זכינו ל"פורים תורה" מעולה כאן. בתכנית טלוויזיה לכבוד חג החנוכה. לאחר שקונסול ישראל אמר שמדליקים שבעה נרות בחג החנוכה, רואיין ראביי קונסרבטיבי ונשאל למה יש עשרה אנשים במניין. הוא ענה שהערך המספרי (גימטריה) של המילה "עדה" הוא עשר, וחישב זאת כך: א- 1, ד-4, ה-5.

נו...