נשים בצה"ל

נשים בצה"ל

נשים בצה"ל

בתור אדם ששירת בצה"ל, נראה לי שכל אב שמרשה לבתו לשרת שם, מעלה שאלות קשות ביחס לתפקוד שלו כהורה, או לפחות ביחס לדאגה שלו כלפיה. ההורדה בדרגה של רב-סרן בצה"ל בחודש שעבר בגין הטרדה מינית של חיילות שתחת פיקודו, מהווה מקרה טיפוסי למציאות בצבא.

האמת היא, שמאות מקרים כאלה קורים מידי שנה, כאשר קצינים שיש להם סמכות לתת תפקידים קלים לחיילות, כמו גם לתת להן לצאת לשבתות, דורשים תמורה בתחום המיני. ברוב המקרים החיילות נענות ללא בעיה, ובמקרים האחרים הן נפחדות מדי מכדי להתלונן. רבות מחיילות אלו באות ממושבים או ממשפחות מגוננות (רובן בנות ספרדיות), והצבא מהווה בשבילן את ההזדמנות האמיתית הראשונה להיות מחוץ לבית, רחוקות מההורים ורחוקות מקודים מוסריים, לזמן ממושך. התוצאות ברורות מאליהן.

 הצבא הופך להיות בית ספר לאי-מוסריות, שלא לדבר על הבעיה של חיילים דרוזים ובדואים שתמיד שמחים לפגוש בנות יהודיות. למרבה הצער, מה שהצבא היהודי עושה בשבירת הקדושה של היהדות ושל האשה היהודיה, אין לו מקבילה אצל שום גורם אחר במדינה.
ישנם, כמובן, אלו שלא חושבים והנאיביים שזורקים את הסיסמה השחוקה "בת טובה לא תסתבך". על פי אותו מטבע, ניתן לומר שאין צורך ברמזור בצומת מסוכנת, שהרי נהג טוב יהיה זהיר ממילא, והולך רגל טוב יסתכל לכל הכיוונים. בנות "טובות" שנקלעות לסיטואציה רעה יכולות ליפול, והורים שאוהבים את ילדיהם בונים גדרות סביב אזורים מסוכנים, ומציבים רמזורים בצמתים מסוכנים.

 העובדה היא שצה"ל אינו צריך חיילות בשירות מלא. למרות התמונה שיהודים בחו"ל אוהבים להאמין בה, בנות בצה"ל אינן לוחמות, ואדרבה, הן מפונות מהחזית מיד כשפורצת מלחמה. תפקידן בצבא מתחלק לשניים: האחד לגיטימי, והשני מאוד לא לגיטימי. הלגיטימי הוא, הצורך בעבודה משרדית ופקידות בבסיסים ובמשרדים צבאיים. הלא-לגיטימי הוא, לשרת את הגברים הקצינים. אם הצבא צריך מזכירות ופקידות, אין סיבה שנשים לא תוכלנה להגיע מבתיהן מידי בוקר לבסיס, ותחזורנה לבתיהן מידי ערב. אין סיבה למה הן לא תוכלנה להיות אזרחיות עובדות משרד הבטחון, וכך לא תהיינה מטרה לאיומיהם של קצינים.

אני מסכים שכל אשה בישראל  -מלבד אלו שהוריהן, מסיבות דתיות, אינם מתירים להן לעבוד מחוץ לבתיהן כלל  -צריכה לשרת את מדינתה. אבל לא כחיילות. יש מספיק מקומות לשרות לאומי תחת פיקוח קפדני על כללי המוסר, ובכך נשות ישראל יוכלו לעזור להציל את ישראל בלי לאבד את עצמן.

************

י"ג תמוז תשמ"ז. פורסם באנגלית תחת השם: :Women in the IDF. In: Jewish Press, July 10, 1987, p. 19; Kahane Magazine, May-June, 1987, p. 10.