• דף הבית >
  • ספרים >
  • הצעה לסדר היום תפקוד המשטרה בעצרת עם בקרית - טבעון ט"ו כסלו תשמ"ז (17.12.86)

הצעה לסדר היום תפקוד המשטרה בעצרת עם בקרית - טבעון ט"ו כסלו תשמ"ז (17.12.86)

הצעה לסדר היום תפקוד המשטרה בעצרת עם בקרית - טבעון ט"ו כסלו תשמ"ז (17.12.86)

הצעה לסדר היום תפקוד המשטרה בעצרת עם בקרית - טבעון
 ט"ו כסלו תשמ"ז (17.12.86)

כבוד היושב-ראש, כנסת נכבדה, צר לי לעלות היום ולבקר את המשטרה, גוף שאני מאוד מכבד. אך זה מעשה שמחייב מחאה נמרצת.

בב' בכסליו ביקשה תנועת "כך" לקיים עצרת-עם בטבעון. פנינו למשטרה המקומית, ואכן קיבלנו אישור לכך כדת וכדין. אך יום לפני העצרת הגיעו אלינו שמועות מבוססות, כי שמאלנים מהקיבוצים שבאזור מתכוננים להגיע למקום ולנסות למנוע באלימות את קיום העצרת.

מכיוון שאנו מכירים כבר מגבעתיים את הקיבוצניקים האלה, אכולי השנאה, הודענו למשטרה. המפקד המקומי הבטיח לנו שהמשטרה תדאג לסדר במקום. ובכן, כאשר המשטרה מבטיחה, אנו סומכים עליה.

אך כאשר הגענו למקום, לתדהמתי מצאתי מאות-על-גבי-מאות קיבוצניקים, פניהם מעוותות משנאה, מקללים ומצוידים באבנים, בביצים ובעגבניות, כאשר אל המקום נשלח קומץ קטן של שוטרים, כמניין שוטרים, שלא טרחו אפילו לשים מחסומים בין האספסוף השמאלני ובין הבמה. אבנים וביצים נזרקו מכל עבר, ופתאום הסתערו הקיבוצניקים הפאשיסטים על הבמה - - -

היו"ר א' נחמיאס:
----------------
לא, לא.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
אדוני, כמה פעמים קראו לכהנא ול"כך" פאשיסטים.

אמנון לין (המערך):
------------------
לא מעל במת הכנסת.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
מעל ומעבר לבמת הכנסת. מעל במת הכנסת.

שבח וייס (המערך):
-----------------
אז ביקשו למחוק זאת מהפרוטוקול.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
אדוני, באמת.

היו"ר א' נחמיאס:
----------------
אני עוד לא אמרתי כלום. בבקשה. הלוא הטונים אצלך הולכים ועולים, נשמור זאת לשלב אחר.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
בסדר, תודה.

הם הפילו את הבמה כאשר עיניהם הבוערות משנאה ומרשעות מכריזות על כוונתם לעשות לינץ'. חמור מזה: ממש לפני ההסתערות פינתה המשטרה את אנשי "כך" שעמדו לפני הבמה כחיץ ביני לבין האספסוף. ובכך היא נתנה לכנופיה "אור ירוק" להתנפל על הבמה ולנסות לשפוך דם יהודי.

רק העובדה, שקומץ חברים של תנועת "כך" הדפה אותם, מנעה שפיכות דמים. ואז התעוררו השוטרים. אז ראינו בתחיית המתים של המשטרה. הם עצרו דווקא שישה חברי תנועת "כך" שניסו לבלום את הקיבוצניקים. ואז שוב שבקה המשטרה חיים לכל חי. כאשר הסתיימה העצרת - כי הרי אני לא "פראייר" והתעקשתי להישאר שם ולנאום עד תום - יצאנו מהמקום כאשר אין שוטר אחד שמלווה אותנו. שוב פרץ מאבק אלים בינינו לבין הפאשיסטים השמאלנים, ושוב רק בדרך נס לא נשפך דם.

חברי הכנסת, אנחנו רואים את המעשה הזה כחלק ממדיניות מתוכננת של שר המשטרה.
הרי ב-‎3 בספטמבר ‎1985 פנה שר המשטרה אל היועץ המשפטי דאז, מר זמיר, וביקש ממנו להדריך אותו איך למנוע עצרות-עם של תנועת "כך".

ב"הארץ" מ-‎15 באוקטובר ‎1985 נאמר: המשטרה אומרת "לא" לכהנא. זהו מאמר המספר על מדיניות לסרב לתת לתנועת "כך" רשיונות לקיום עצרות עם.

לשר בר-לב ולמפלגתו מסורת עשירה וארוכה של ניסיונות לשבור אופוזיציה ולדרוך על הזכויות היסודיות של האזרח. אני פונה אל השר ומודיע לו, שפנינו שוב בבקשה לקיים עצרת-עם בטבעון ביום ראשון זה, כי אני לא "פראייר". אני מצטט מדברי השר. נדאג אישית שהמשטרה תשמור בקפדנות על הסדר במקום. אם לא, הפעם אנחנו באים עם מספיק אנשים.

ההיבט השני - בטבעון ראיתי את פניהם, את השנאה ואת הכיעור. בטבעון ראיתי שוב את ה"סזון", את "אלטלנה". ראיתי אותן דמויות אכולות שנאה וצמאות-דם שחטפו בזמנן יהודים חברי אצ"ל ולח"י, עינו אותם בקיבוצים. ראיתי את דור ההמשך של אותם אנשים שרצחו יהודים ב"אלטלנה" מול חוף תל-אביב בשנת התש"ח. ראיתי שוב את פרצופו של ראש העיר גבעתיים, ירון, שאמר לפני שנתיים: להרוג אותם כשהם קטנים. ראיתי את המאמר ב"על המשמר" של עמירם כהן: היה זה מראה משובב נפש לחזות במדריכי השומר-הצעיר והנוער העובד וסתם אזרחים משליכים בחמת זעם ביצים, עגבניות ואבנים.
לתותח הקדוש שהטביע את "אלטלנה" נוספה אבן קדושה שניפצה את השמשה של מכונית כהנא.

אני מזהיר את השמאלנים: היזהרו בדבריכם ובמעשיכם. אתם יוצרים כאן תקדים מסוכן בשבילכם. כי לא לעולם חוסן. הרי העתיד, בעזרת השם, שייך לנו, ולא לכם. שר המשטרה בעתיד לא יהיה השר בר-לב. אם אתם קובעים היום שמותר למשטרה להתנהג כך, מחר גם אנחנו נתנהג כך כאשר אנחנו נהיה המשטרה; אם אתם קובעים היום שמותר לנהוג באלימות, להשתמש באבנים נגד יהודים, שאתם מכנים "מסוכנים", אני מבטיח לכם, שמחר גם אנחנו נדאג לטפל במסוכנים.

אני מבקש משר המשטרה להביא את זה בחשבון. חס-ושלום, אל תביא אתה את המדינה הזאת למלחמת אחים. את זה אני לא רוצה.

אני מבקש מהכנסת לעמוד על חומרת התופעה בטבעון ולדון בה במליאה.