• דף הבית >
  • ספרים >
  • נאום בענין החלטה בדבר חלוקתה של הצעת חוק יסוד : הכנסת אב תשמ"ה (29.7.85)

נאום בענין החלטה בדבר חלוקתה של הצעת חוק יסוד : הכנסת אב תשמ"ה (29.7.85)

נאום בענין החלטה בדבר חלוקתה של הצעת חוק יסוד : הכנסת אב תשמ"ה (29.7.85)

נאום בענין החלטה בדבר חלוקתה של הצעת חוק יסוד : הכנסת
אב תשמ"ה (29.7.85)

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, כגנבים בלילה הריצו הגמדים של המערך והליכוד את החוק הזה. לית מאן דפליג שהחוק הזה הוא חוק יסודי, בעל משמעות קונסטיטוציונית ממדרגה ראשונה. החוק בא להגביל את הדמוקרטיה המקודשת, למנוע מאחוז די גבוה של האוכלוסייה במדינה לבחור ברשימות שהוא חפץ בהן. והנה, תוך שבועיים, בלי דיון מעמיק, בלי לתת אפשרות לכהנא להופיע - והרי הוא המטרה של החוק הזה - המכבש הדמו-דיקטטורי של הזוג המוזר, ליכוד-מערך, רמס את כל הכללים של הדמוקרטיה המקודשת שלהם.

ובכן, אני בא להזהיר אתכם, קודם כול מפני פיצול החוק הזה, החוקים האלה.
בחוק הראשון מדובר על פסילת סיעה או רשימה על רקע של גזענות, ואין בחוק הזה אפילו הגדרה מהי גזענות; רק בחוק השני יש. אם כן, זה פותח פתח מסוכן להגדרת כל שיטה או אידיאולוגיה שאינה מתקבלת על דעת הרוב כגזענות. היום זה כהנא, מחר זה אנשי בגין.

חוץ מזה, יהודים, דעו, שזה פותח פתח לפסול את היהדות. מה נעשה מחר עם ציטוטים כמו אלה: "ארבעה מתחרט עליהם הוא הקדוש-ברוך-הוא שבראם, ואלו הם: גלות, כשדים, ישמעאלים ויצר הרע" - גמרא, סוכה, דף נ"ב; "עשרה קבין זנות ירדו לעולם, תשעה ערבים ואחד - כל העולם כולו" - קידושין דף מ"ט; "עשרה חלקים של טיפשות בעולם, תשעה בישמעאלים ואחד - בכל העולם" - אסתר רבה א'? מה נעשה עם ההלכה הפסוקה בתלמוד וברמב"ם, שאסור, לפי ההלכה היהודית, לתת לגוי שררה על יהודי? שר המשפטים, שפעם למד, יודע שכך כתוב.

אך הבעיה של שר המשפטים היא, שהוא יודע מה הולך היום בעפולה והוא יודע כמה מנדטים ייקח כהנא מהליכוד, וזה שווה בעיניו הרבה יותר מההלכה.

החוק הזה יעבור, ללא ספק. אנחנו, תנועת "כך" כבר תמצא דרך לצאת מזה, כי גם אנחנו פיקחים. נרוץ, נהיה כאן ונלמד מהדמוקרטיה שלכם, איך לפסול גוף שאינכם מבסוטים ממנו. למדתי. הגעתי לכאן כאדם טרי, טירון. לא ידעתי מהי הדמוקרטיה.
עכשיו אני מבין. למדתי היטב. את הלקח הזה, אדוני ראש הממשלה, למדתי, וכאשר אני אשב שם, אתה תבין מה זה כהנא.