• דף הבית >
  • ספרים >
  • נאום בעת הדיון על אישור תיקון סעיף 134 לתקנון הכנסת כט חשון תשמ"ו (13.11.85)

נאום בעת הדיון על אישור תיקון סעיף 134 לתקנון הכנסת כט חשון תשמ"ו (13.11.85)

נאום בעת הדיון על אישור תיקון סעיף 134 לתקנון הכנסת כט חשון תשמ"ו (13.11.85)

נאום בעת הדיון על אישור תיקון סעיף 134 לתקנון הכנסת
כט חשון תשמ"ו (13.11.85)

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, השנאה מעבירה את הרשע על דעתו, היא מקלקלת את השורה. במקום לחסל את הסכנה האמיתית לדמוקרטיה, שהיא סירובו המביש של יושב-ראש הכנסת לציית להחלטת בית-המשפט העליון - דבר שייתן למתנחלים ביהודה ובשומרון וגם לי את הגושפנקא להכריז מעל כל במה את מה שאני אומר כאן היום, כי חובה מוסרית-הלכתית היא על כל יהודי שלא לציית, באופן בלתי אלים, להחלטת הממשלה להפקיר שטחי ארץ ישראל - במקום זה מכינים תיקון מטורף שפותח פתח להרס היהדות והציונות.

אני מבקש מהכנסת למחוק את התיקון כולו, בשל העובדה הפשוטה שהוא כולו סתירה מיניה וביה. מה כתוב שם? מחד גיסא כתוב שניתן לפסול חוק שהוא גזעני, מאידך גיסא - ניתן לפסול חוק ששולל את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. מה יגיד חבר הכנסת תופיק טובי אם הערבים פה ישבו בשקט ובשלום, בדרכי שלום והבנה, בשלווה ובדו-קיום ויהיו רוב בארץ? חבר הכנסת תופיק טובי, עם רוב בכנסת, יגיש הצעת חוק לשנות את האופי היהודי של המדינה. זו גזענות, או לא גזענות? יש פה סתירה מיניה וביה. הציונות אומרת שכאן חייבת להיות מדינה יהודית ויהי מה, וזאת היא גזענות לפי התפיסה שלכם.

נוסף על זה, אני מתריע על הסכנה האיומה שבתיקון הזה, כי הרי אין פה כלל שום הגדרה של המושג גזענות. רשות ההגדרה יכולה להיות לדעתו של יושב-ראש הכנסת, ואין ספק שהמתייוונים ירחיבו כאן את ההגדרה של גזענות למונח של הפרדה.

הנה בעיתון "דבר" מ-‎15 באוקטובר ‎1985 יש כתבה - - -

היו"ר ש' הלל:
-------------
אני מקווה שאתם סולחים לחבר הכנסת כהנא שהוא אינו יודע לקרוא. זה קורה.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
בעיתון "דבר" יש מאמר "הפרדה היא גזענית". כל יהודי שיושב כאן עם כיפה, מוטב שיבין טוב טוב מה הכוונה.

היהדות מושתתת על הפרדה והבדלה. כל מוצאי שבת - המבדיל בין ישראל לעמים.
אני גאה בזה. יש הבדל בין יהודי לבין גוי. גזענות היא זו? אם זוהי גזענות, יהודים דתיים, מסורתיים, יש לכם בעיה.

חברי הכנסת, התיקון הזה יפתח פתח למתייוונים ולמתגויים לפסול את ההלכה, ספרי קודש, תורת ה'. כי הרי בעיני המתגויים כאן הדת היהודית היא גזענית, וכל שאיפתם היא למחוק את היהדות.

ומה עם הציונות? על-פי תיקון זה, אם חבר הכנסת היה עולה היום - לא לפני שנה - ומציע לקבל את חוק השבות, פלוגות הסער של השמאל הפאשיסטי כאן, השרידים למיניהם, היו עולים על הבריקדות. ויושב-ראש הכנסת, העומד כחומה בצורה נגד הגזענות, היה פוסלו.

ומה אם חבר הכנסת היה עולה לכאן היום ומציע חוק שאסור להשכיר אדמות קרן-הקיימת לישראל ללא-יהודים? אוי, מה היה הולך כאן. על הבריקדות היו עולים.
גזענות.

קריאה

זה אסור - - -

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
נכון, יש חוק כזה. אבל מכאן ואילך לא יהיה חוק כזה.

ראוי לקבור את התיקון הזדוני הזה ולשכוח ממנו. או לחלופין, אם אין לכם את האומץ להיות שפויים, אני מציע לפחות לתקן את התיקון ולהוסיף את המלים: "כל הצעת חוק שתוכנה מבוסס על ההלכה ומקורות היהדות, לא תיחשב גזענית". לפחות כך נחסוך מעצמנו את הבושה והחרפה הטמונות בתיקון.

ולסיום, "טפלו עלי שקר זדים; אני בכל לב אצור פקודיך" - פסוק בתהילים. מה לא ניסיתם כדי לעצור אותי? מנעתם ממני להופיע בבתי-ספר - לא עוזר לכם; נעלתם בפני את תוכניות הטלוויזיה והרדיו - לא עוזר לכם; הנשיא שוכב כל לילה וקם כל בוקר עם כהנא בראש - לא עוזר לכם; השר חסר-לב מנסה לפסול מאתנו את הזכות להפגין - לא עוזר לכם; כפיתם על תלמידים תמימים ועל חיילי צה"ל שיעורים של שטנה נגד כהנא - לא עוזר לכם; יושב-ראש הכנסת מבזה את שופטי בית-המשפט העליון - לא יעזור לכם. ועכשיו התיקון הזדוני-האווילי הזה. גם זה לא יעזור לכם. ולא הניסיון הבולשביקי לפסול את הרשימה של תנועת "כך" לכנסת הבאה.

לעוכרי ישראל היושבים כאן אני אומר: "עוצו עצה ותופר, דברו דבר ולא יקום, כי עמנו אל". ולמיעוט היהודי האמיתי - "מי לה' - אלי".