• דף הבית >
  • ספרים >
  • נאום בעת הדיון על החלטת ועדת הכנסת על הרחקת ח"כ מאיר כהנא כ"ז תמוז תשמ"ח (12.7.88)

נאום בעת הדיון על החלטת ועדת הכנסת על הרחקת ח"כ מאיר כהנא כ"ז תמוז תשמ"ח (12.7.88)

נאום בעת הדיון על החלטת ועדת הכנסת על הרחקת ח"כ מאיר כהנא כ"ז תמוז תשמ"ח (12.7.88)

נאום בעת הדיון על החלטת ועדת הכנסת על הרחקת ח"כ מאיר כהנא
 כ"ז תמוז תשמ"ח (12.7.88)

כבוד היושב-ראש, כנסת נכבדה, ראשית כול, זה לא היה איום - זו היתה הבטחה.

לגופו של עניין, לפני ארבע שנים נבחר לכנסת, לבית-המחוקקים - - -

היו"ר ש' הלל:
-------------
חבר הכנסת כהנא, אנא ממך, לפני שתאמר דברים שבגינם ייתכן מאוד שתוגש נגדך תלונה נוספת - אני מציע לך שבדבריך, במיוחד על הערעור, לא תיצור עילה לפנייה נוספת לוועדת הכנסת. אני מציע לך שלא לומר דברים שכולנו, וגם אתה, נצטער על כך שאמרת אותם. בבקשה.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
אני מתחיל שוב. ראשית כול, זה לא היה איום - זאת הבטחה.

לפני ארבע שנים נבחר לכנסת, לבית-המחוקקים של מדינת ישראל, מדינת היהודים, שונא ישראל, שונא הציונות, צר ואויב למדינה היהודית - מוחמד מיעארי.

האדם הזה, החותר זה שנים תחת מדינת ישראל, נעצר כבר בשנות ה-‎60, הרבה לפני מלחמת ששת-הימים, שהולידה את מה שהשמאלנים מכנים "השטחים הכבושים"; הוא נעצר הרבה לפני ששחררנו את יהודה, שומרון ועזה, שבהם תולים השמאלנים את קולר חוסר השלום והשנאה והאינתיפאדה הערבית; הרבה לפני ששלטנו בשכם, בחברון, בג'נין ובעזה, וכאשר המדינה הזאת היתה כל-כולה בתוך הקו הירקרק הקדוש של יוסי ושולי, של ר"צ ומפ"ם, של אמנון ותמר, ישב הערבי הזה במעצר כחבר ומנהיג בארגון "אל-ארד", ארגון ערבי ישראלי, ששאף לחיסולה של המדינה היהודית.

בכל מדינה שפויה, בוגד - או תולים אותו או מגרשים אותו מן הארץ. במדינת ישראל הוא נבחר לכנסת. מה אמרה התורה? - "עם נבל ולא חכם."

ומאז לא הפסיק האדם הזה, הנציג של כנופיית הדמים, של אש"ף, להסית, להמריד, להיאבק נגד המדינה היהודית. בנאומיו שלוחי הרסן הוא מחרף את צה"ל, מגדף את המדינה, תומך באש"ף, מחזק את ידיהם של הנבלות התוקפים את בנינו, מכחיש את המושג היסודי הפונדמנטלי של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.

באוקטובר ‎1985, באולם זה, עלה מיעארי, האיש צר ואויב, הרע הזה, וכך אמר - ואני מצטט מהפרוטוקול: "מדינת ישראל היא לא מדינתו של העם היהודי אלא של האזרחים הנמצאים בתור אזרחים במדינת ישראל. אמרתי זאת, נמשיך להיאבק על זה".

בינואר השנה עמד כאן חבר הכנסת כהן אבידב והזכיר לו את העבר שלו, את בגידתו, את "אל-ארד". וכך ענה לו מיעארי, ואני מצטט מהפרוטוקול: "זה כבוד". העיר חבר הכנסת כהן אבידב: "זה כבוד להסיט ולהדיח?" חברת הכנסת מרים גלזר-תעסה: "אתה חושב שאנחנו פריירים?"

הייתי רוצה לענות על השאלה של חברת הכנסת גלזר-תעסה: אתה חושב שאנחנו פריירים? לא. אני יודע שאנחנו פריירים. כי רק עם של פריירים, ללא טיפה של כבוד עצמי, היה נותן לערבי שונא ישראל, השואף, החולם, המתאווה לשים קץ למדינה היהודית
- לשבת בכנסת ישראל. רק עם לא שפוי, מזוכיסטי, היה נותן לערבי, שונא ישראל, לעלות לכאן מדי שבוע ולגדף את צה"ל, את בנינו, ולחזק את ידיהם של אויבינו המנסים לרצוח אותנו. רק יהודים שאיבדו כל רגש של גאווה לאומית ישבו בשלווה כאשר ערבי שונא ישראל, צר ואויב, נציגו של אש"ף, קורא תיגר על עם ישראל ומדינתו.

אילו היה מיעארי יהודי ואילו ישב בפרלמנט בסוריה ודיבר ככה על הסורים, על סוריה, על הצבא הסורי - היו תולים אותו בכיכר הראשית בדמשק. בוודאי, כי הם שפויים. ואנחנו? אנחנו נותנים לו לשבת בכנסת. גיס חמישי, סרטן בתוכנו, כאילו קללת השם הכתובה בתוכחה הדביקה אותנו: "יככה השם בשגעון, ובעורון ובתמהון לבב".

כולכם כאן, מכל הסיעות - מהשמאל ועד לליכוד והתחיה וצומת - ישבתם ארבע שנים בשקט, נתתם לאדם הזה לחלל את כבוד המדינה, צה"ל ועם ישראל, נתתם לו לחלל שם שמים. שום תגובה. לא נקטתם אפילו צעד סמלי כדי להפגין את האיבה שלכם, את הסלידה.
כאשר כהנא קם ונואם - יוצאים כמעט כולם. למה לא תצאו כולכם כאשר האדם הזה, השונא הזה, כאשר הוא מדבר? לא מצאתם, חברי הליכוד, התחיה וצומת, בדבריו המגדפים ומסיתים סיבה לקום ולצאת מהאולם כפי שאתם עושים לכהנא. שום דבר, שום צעד. הוא חבר נכבד במועדון כנסת ישראל.

ובכן, מכיוון שחז"ל קבעו: "במקום שאין איש השתדל להיות איש", עליתי לפני זמן מה לבמת כנסת ישראל כדי לקדש שם שמים. הרמתי חבל תלייה והבטחתי לשונא הזה, המתאווה להשמידנו - ואני מצטט: "את החבל הזה הוא עוד יקבל".

ובכן, הבוקר היה דיון בוועדת הכנסת על החטא והפשע החמור הזה, פגיעה בכבודו של הבוגד הזה. נשמעו שם דברי בלע כגון: "להציג חבל בכנסת, זה חמור מאוד". כך אמר חבר כנסת אחד בוועדה - "להציג חבל בכנסת, זה חמור מאוד". אני עניתי לו: "להציג אדם כמו מיעארי בכנסת, זה פי אלף יותר חמור".

היו"ר ש' הלל:
-------------
חבר הכנסת כהנא, אני צריך להסביר לך שאין מצטטים במליאת הכנסת דברים שנאמרו בישיבות הוועדה.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
יש איזה פחד?

היו"ר ש' הלל:
-------------
לא, זה לא פחד, זה התקנון. לפי התקנון אין מצטטים במליאת הכנסת דברים מישיבות הוועדה.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
טוב, בסדר.

היו"ר ש' הלל:
-------------
תנסח את דבריך - - -

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
יש בושה?

היו"ר ש' הלל:
-------------
לא. זה לא בושה. זה תקנון.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
טוב. זה בושה של תקנון.

לבסוף היתה הצעה שאתנצל ונגמור את הפרשה. מי שמכיר את כהנא חשב שאני אתנצל? אני אתנצל בפני מיעארי? אני אתנצל בפני מסית, אש"פיסט, בפני השונא הזה? לא. נהפוך הוא, אני גאה בזה שקידשתי שם שמים, שהצלתי מעט ממעט הכבוד שעדיין נשאר בבית הזה.

מה שאמרתי לאדם הזה איננו בגדר איום אלא זו הבטחה - כך יהיה כאשר אנחנו נעלה לשלטון. הוא הצליח להרחיק אותי הודות לקולות של הליכוד והמערך בוועדה, הצליח להעביר החלטה להרחיק אותי מהכנסת לחמש ישיבות. בעזרת השם, כאשר אני אהיה ראש הממשלה, אני ארחיק אותו מהמדינה - לצמיתות.