• דף הבית >
  • ספרים >
  • נאום בעת הדיון על הפסקת זרם המים לעיר אום אל פאחם. כ' תמוז תשמ"ח (5.7.88)

נאום בעת הדיון על הפסקת זרם המים לעיר אום אל פאחם. כ' תמוז תשמ"ח (5.7.88)

נאום בעת הדיון על הפסקת זרם המים לעיר אום אל פאחם. כ' תמוז תשמ"ח (5.7.88)

נאום בעת הדיון על הפסקת זרם המים לעיר אום אל פאחם.
 כ' תמוז תשמ"ח (5.7.88)

כבוד היושב-ראש, כנסת נכבדה, הפסיקו את זרם המים באום-אל-פחם. סקנדל, שערורייה. הרי כל מדינה שפויה היתה צריכה להפסיק את אום-אל-פחם. אם קיים מושג של קן נחשים ועקרבים, מושג זה בא לתאר את אום-אל-פחם.

אום-אל-פחם, אם השנאה לציונות, למדינה היהודית, ליהודים. כי מאום-אל-פחם תצא תורת השנאה לציונות, למדינת ישראל. אום-אל-פחם, האם של ואדי-ערה, האם של כביש ואדי-ערה. ערב ערב אבנים על רכב יהודי, בקבוקי תבערה על יהודים, גם על אוטובוס עם תלמידים צעירים. אום-אל-פחם, האם של "בני הכפר", שמסיתים בגלוי נגד המדינה היהודית. אום-אל-פחם, מבצר של נשק בכמות אדירה, נשק שכבר הופעל נגד היישוב היהודי הקטן מי-עמי.

אום-אל-פחם - לפני שמונה שנים היה משחק כדורגל. יהודים הגיעו לשם. היה כמעט פוגרום. רק בנס ובעזרת המשטרה ומשמר הגבול חילצו אותם ללא הרוגים. הקהל שם צעק: "איטבח אל-יהוד", "חומייני", "מוות לציונות".

אום-אל-פחם - הפסיקו את זרם המים. לפני ארבע שנים ניסיתי להגיע לאום-אל-פחם כיהודי. הרי אום-אל-פחם אינה בשטחים הכבושים - לא יהודה, לא שומרון, לא עזה, גם לא הגולן. אום-אל-פחם זה יישוב בתוך המדינה, בתוך "הקו הירקרק". כחבר הכנסת היתה לי אז חסינות מלאה, בלתי מוגבלת, רציתי להגיע לאום-אל-פחם כפי שכל ערבי מגיע לכיכר-דיזנגוף, לדאבוננו. אלא מאי? הם מגיעים לכיכר-דיזנגוף, וכהנא לא הגיע לאום-אל-פחם. היתה שם פניקה, איזו פניקה, הלם - כהנא מגיע לאום-אל-פחם. הפעילו את המשטרה, את משמר הגבול, טנקים, מה לא הפעילו? הכול כדי שכהנא לא יגיע לאום-אל-פחם.

היו"ר א' נחמיאס:
----------------
מה רצית לעשות שם? לברך אותם?

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
רציתי לבקר. הרי אני אזרח, הם אזרחים, רציתי לראות מה זה אום-אל-פחם.

רבותי, הפסיקו את זרם המים לאום-אל-פחם. זה לא מספיק. אום-אל-פחם מסמלת את הבעיה שבתוכנו. מקשקשים על עזה, על יהודה, על שומרון. לא זו הבעיה. הבעיה היא הגליל שהרוב בו הוא ערבי; הבעיה היא אום-אל-פחם, וואדי-ערה, המשולש. רבותי, אנחנו יושבים כאן ובורחים מן המציאות. כבר איבדנו את הגליל, את הצפון. אנחנו כבר מיעוט שם. אנחנו מיעוט בצפון, יהודים בורחים משם. וככה זה גם במרכז הארץ, במשולש.

כאשר אני שומע אנשים שאומרים: כהנא הוא פאשיסט, גזעני, אני אומר: רבותי, אדם לא חייב להיות גזעני או פאשיסט או נאצי - שטויות - כדי להבין שאנחנו עומדים בפני בעיה של חיים או מוות, של להיות או לחדול. הבעיה אינה עזה. הבעיה היא בתוכנו, אום-אל-פחם.

לפני ‎40 שנה מצאנו פה דור של ערבים, אנאלפביתים, פלחים. מה עשינו? לקחנו את ילדיהם, בניהם, בנותיהם, נתנו להם חינוך והשכלה גבוהה, ועכשיו אנחנו קמים ואומרים: הנה, זה מה שעשינו. עכשיו הם ערבים טובים. זה לא נכון. הערבי הכי מסוכן הוא הערבי המשכיל. המרד לא צומח מאיזה פלח, המרד צומח מבן אום-אל-פחם שלומד היום באוניברסיטה. אם לא נבין את זה - רבותי, לא תהיה כנסת ולא תהיה מדינה יהודית.

משום כך אני יכול רק לברך על כך שהפסיקו את זרם המים, בתקווה שעד שאני אגיע לשלטון נפסיק את אום-אל-פחם כולה.

אני מציע להסיר את ההצעה מעל סדר-היום.

היו"ר א' נחמיאס:
----------------
אין לך מה להציע. דיברת, השתתפת בדיון.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
אמרתי מה שאמרתי.