• דף הבית >
  • ספרים >
  • נאום בעת הצעה לסדר היום על החלטת ההמשלה להרשות פתיחת בנק ערבי בשכם

נאום בעת הצעה לסדר היום על החלטת ההמשלה להרשות פתיחת בנק ערבי בשכם

נאום בעת הצעה לסדר היום על החלטת ההמשלה להרשות פתיחת בנק ערבי בשכם

נאום בעת הצעה לסדר היום על החלטת ההמשלה להרשות פתיחת בנק ערבי בשכם
חשון תשמ"ה (31.10.84)

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
כבוד היושב-ראש, חברי הכנסת, אני חייב לנמק את ההחלטה שלי להימנע בכך, שגם שר הביטחון וגם חבר הכנסת שפט טרחו רק לדבר על העניין הזה של בנק בשכם, כאשר למעשה הבעיה איננה בנק בשכם אלא ה"ווסט בנק".

הבעיה איננה האם אש"ף ישלוט על הבנק הזה, הבעיה היא שההצעה להקים בנק כזה באה בלחץ וושינגטון, בלחץ רייגן, והיא חלק מהתוכנית של הממשלה לשפר את רמת החיים של הערבים ביהודה, בשומרון ובעזה. זאת הבעיה.

שר הביטחון גאה בעובדה, שאנחנו, היהודים, העלינו את רמת החיים של הערבים שם. ואני אומר לכם, שזוהי בכייה לדורות. החמצנו את ההזדמנות שלנו בשנת ‎1967, כאשר שר הביטחון דאז מנע מהם לברוח מיהודה, משומרון ומעזה. אילו היינו נותנים להם לצאת, לא היו פיגועים, לא היו הרוגים. היתה לנו היום ארץ-ישראל שלמה, מדינת ישראל שלמה. אנחנו עוד נבכה על המדיניות הזו.

היו"ר א' נחמיאס:
----------------
חבר הכנסת אוריאל לין, אתה משוחח לסירוגין, פעם עם שכנך משמאל ופעם עם שכנך מימין, אנא בבקשה.

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
המדיניות הזו באה כאשליה, שאם ניתן לערבים ביהודה, בשומרון ובעזה חיים טובים, הם יהיו ערבים טובים. ואני אומר לכם, שלא על הלחם לבדו יחיה הערבי.
אי-אפשר לקנות את הגאווה הלאומית של ערבי עם אמבטיה, עם טלוויזיה צבעונית או לא צבעונית. הערבי הוא גאה, ואין הבדל בין אש"ף לבין כל הערבים ביהודה ובשומרון, כולם אש"ף, במונח הזה שכולם רוצים מדינה שלהם.

אם אנחנו רוצים למנוע הקמת מדינה ערבית ‎15 מייל מתל-אביב, רבותי, אנחנו חייבים לשים קץ דווקא למדיניות הזאת של העלאת רמת החיים של הערבים. להיפך, מדובר באבטלה יהודית פה. כל בוקר מגיעים ‎80000 ערבים מהשטחים, ומפרנסים אותם. למה שיצאו? להיפך, דרושה מדיניות שקולה, לתת עבודה עברית, כפי שדרש חבר הכנסת רן כהן עבודה עברית ליהודים. כאשר ‎80000 הערבים שכל בוקר מגיעים לכאן להתפרנס לא ימצאו פרנסה, אולי הם יצאו לכוויית. זאת חייבת להיות המטרה של הממשלה הזאת.