• דף הבית >
  • ספרים >
  • נאום בעת הצעות סיעת מפ"ם, החזית הדמוקרטית, והתנועה לזכויות האזרח ולשלום להביע אי אמון בממשלה אייר תשמ"ה (15.5.85)

נאום בעת הצעות סיעת מפ"ם, החזית הדמוקרטית, והתנועה לזכויות האזרח ולשלום להביע אי אמון בממשלה אייר תשמ"ה (15.5.85)

נאום בעת הצעות סיעת מפ"ם, החזית הדמוקרטית, והתנועה לזכויות האזרח ולשלום להביע אי אמון בממשלה אייר תשמ"ה (15.5.85)

נאום בעת הצעות סיעת מפ"ם, החזית הדמוקרטית, והתנועה לזכויות האזרח ולשלום להביע אי אמון בממשלה
אייר תשמ"ה (15.5.85)

מאיר כהנא (תנועת כך):
---------------------
כבוד היושב-ראש, כנסת נכבדה, לפנינו כמה הצעות אי-אמון מצד כמה מפלגות.
לאחת מהן לא כדאי אפילו להתייחס. מפלגת אש"ף הבוגדנית, היושבת כאן ומטמאת את כנסת ישראל זו, ראויה רק להגשמת הפסוק : "ובערת הרע מקרבך".

אם כן, נשארנו עם מפ"ם ור"צ, השותפים המכובדים בחברת "המתייוונים הישראלים"
בעירבון בלתי מוגבל. מפלגות אלה, החורתות על דגליהן את ההתבוללות והבלבול, דורשות אי-אמון לממשלה בשל טיפול כושל בפרשת "אתא". ואכן, "אתא" מסמל היום את האסון הכלכלי הנוחת על ראשנו, ולמרבה הצער נטעם את טעמו המר בעתיד הקרוב.

אך הטרגדיה הטמונה בתוך טרגדיה זאת היא העיוורון הטוטלי, מכת הסנוורים. עם שלם רואה את האסון הכלכלי ואין לו מושג מאין יבוא הפתרון היחידי שבעזרתו נצא מהמשבר.

אם ילכו אנשי מפ"ם ור"צ בשבת הבאה לבית-הכנסת, ישמעו את דברי התוכחה הזועקים מעל גבי הקלף: "ואם בחקותי תמאסו ואם את משפטי תגעל נפשכם לבלתי עשות את כל מצותי להפרכם את בריתי. אף אני אעשה זאת לכם והפקדתי עליכם בהלה - - - ותם לריק כחכם ולא תתן ארצכם את יבולה ועץ הארץ לא יתן פריו". "ישלח ה' בך את המארה, את המהומה - - - בכל משלח ידך אשר תעשה".

אם את זה נבין, כך רק כך נציל את "אתא", את האתה ואת האני ואת הכלכלה ואת המדינה. כך ורק כך. ואם לאו - עוד פסוק: "הגר אשר בקרבך יעלה עליך מעלה מעלה ואתה תרד מטה מטה - - - ובאו עליך כל הקללות האלה ורדפוך והשיגוך".

ועתה - לשאלה של המשבר במערכת החינוך. חשבתי שסוף סוף נשמע משהו על בעיית הבעיות, סוף סוף נשמע על הזוועה של משרד החינוך המטיף להתבוללות, המחנך לטמיעה, היוזם ביקורי תלמידים יהודים בכפרים ערבים ובכך דוחף אותם לטשטוש הזהות היהודית ולנישואי תערובת. חשבתי שסוף סוף יקבל שר החינוך את המנה הגדושה המגיעה לו עבור הרס נשמותיהם של הצעירים היהודים. התאכזבתי, שום מלה בעניינים אלה.

אני עדיין מחפש נבון בתוך שורותיהם של מפ"ם ור"צ ובמשרד - שורש החינוך.
משבר החינוך? ודאי וודאי. חינוך כושל, חינוך של פשיטת רגל, חינוך שאינו מצליח להקנות לצבר היהודי לא זהות יהודית, לא גאווה יהודית, לא דת ולא ציונות.

משבר בחינוך? ודאי וודאי, חינוך המעניק לערבי בשם סלים ווקים מהכפר מעילייה השכלה גבוהה ותואר עורך-דין באוניברסיטה העברית. אדם זה מסית וממריד נגד המדינה היהודית.

בריאיון לעיתון בשפה האנגלית ‎NEWSVIEW, היוצא לאור בארץ, ב-‎16 לאוקטובר ‎1984, אמר בין השאר הממריד הזה, בוגר האוניברסיטה העברית: "אנו פלשתינאי הגליל, למעשה, נמצאים בסירה אחת. כולנו הרגשנו דומה בעת התקפות הקטיושות. היהודים במעלות ירדו אל מקלטיהם ואנו עלינו אל הגגות לצפות. קטיושות לא נפלו במעילייה או בתרשיחא. הקטיושות העלו את המורל שלנו. הרגשתי כאילו האדם היורה מעבר לגבול הוא אחי, הלוחם למען אדמתו. כאשר ישראל פלשה ללבנון ואש"ף איבד את עמדתו שם, כולנו היינו בהלם ובדיכאון". רק עבור המשפט הזה מגיע לשר התעשייה, שהיה אז שר הביטחון, כל הכבוד.

אנשי השמאל - עיניהם להם ולא יראו. זה המשבר החינוכי, כאשר טיפשים מנסים לשחד בפיתויים, בהשכלה גבוהה, ואינם מבינים שדווקא ערבי זה יהיה הכי מסוכן לנו, שדווקא הוא יהיה המנהיג של אש"ף מחר. ואגב, האש"פ'ניק הזה לא נעצר. פלאי פלאים? לא. אין הפתעה כאשר הממשלה לא עוצרת אדם כזה.

אי-אמון לממשלה - ללא ספק, אבל לא אי-אמון מצד השמאלנים האלה.